cięcie blach cnc Rzeszów
Kategorie:

Czy można ciąć powlekaną stal nierdzewną polietylenową plazmą?

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Blacha ze stali nierdzewnej powlekana polietylenem jest szeroko stosowana w branżach takich jak usługi spożywcze. Po procesie polerowania na metal nakładana jest cienka folia z tworzywa sztucznego, która służy do ochrony wykończenia polerowanej stali nierdzewnej.

Cięcie stali Rzeszów

W większości przypadków do cięcia stali nierdzewnej pokrytej polietylenem można nadal używać plazmy, jednak cięcie tego materiału bez spalania i topienia folii polietylenowej wymaga użycia niskich prądów cięcia plazmowego i gazu osłonowego zawierającego azot.

Azot jest przydatny jako gaz osłonowy, ponieważ nie tylko wypłukuje żużel z nacięcia, ale także zapobiega przedostawaniu się tlenu do strefy cięcia i powodowaniu topienia lub spalania polietylenu.

Jedynym warunkiem, w którym plazma nie będzie działać na stali nierdzewnej pokrytej polietylenem, jest obustronne powlekanie materiału. Dzieje się tak, ponieważ powłoka z tworzywa sztucznego na spodniej stronie stalowej płyty zapobiegnie dokończeniu dodatniej części obwodu.

CZY STAL NIERDZEWNA MALOWANA CIĘCIE PLAZMOWE?

W przeciwieństwie do polietylenu, nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o cięcie plazmą pomalowanej lub brudnej stali nierdzewnej, ponieważ żadne z nich nie stanowi bariery dla kończenia obwodu.

Jednakże w przypadku cięcia pomalowanej lub bardzo brudnej stali nierdzewnej należy upewnić się, że na czystej części przedmiotu obrabianego znajduje się solidne połączenie uziemiające, jak najbliżej obszaru cięcia.

cięcie blach cnc Rzeszów

JAK CZYSTE JEST CIĘCIE STALI NIERDZEWNEJ?

Gaz do cięcia plazmowego F5 vs sprężone powietrze do cięcia stali nierdzewnej

Różnica między systemami plazmy powietrznej i plazmy zmechanizowanej

Jak widać na powyższym obrazku, istnieje różnica pomiędzy przecinarkami plazmowymi CNC wykorzystującymi powietrze a maszyną do cięcia plazmowego CNC wykorzystującą zmechanizowany system plazmowy. Cięcie jest czyste w przypadku obu systemów, chociaż krawędź ze stali nierdzewnej cięta powietrzem będzie znacznie bardziej szorstka.

Zarówno systemy plazmy powietrznej, jak i plazmy przemysłowej udostępniają wykres wskazujący, które procesy cięcia umożliwiają cięcie określonej grubości przy możliwie najczystszym cięciu. W przypadku produktów „najlepszej jakości” czasami wokół ostrych narożników można znaleźć niewielką ilość żużlu, ale usunięcie go jest dość proste.

Jeśli opuścisz zakres „najlepszej jakości”, będziesz mógł ciąć szybciej (cięcie blach cnc Rzeszów produkcyjne), a to kosztem większej ilości żużlu. Należy pamiętać, że żużel ze stali nierdzewnej będzie trudniejszy do usunięcia niż żużel ze stali miękkiej. W przeciwieństwie do roztopionej stali miękkiej, stopiona stal nierdzewna ma wysoki poziom lepkości, co oznacza, że jeśli opadnie dużo żużla, będzie on trudniejszy do usunięcia niż żużel ze stali miękkiej.

Cięcie blach cnc Rzeszów

Lepkość roztopionego metalu może również utrudniać przebijanie stali nierdzewnej. Wokół otworu przekłucia może gromadzić się żużel, co może niekorzystnie wpływać na ruch palnika. W praktyce, jeśli chcesz wyciąć pokrywę odpływu z bardzo wąskimi szczelinami, konieczne może być rozważenie optymalizacji szczelin pod kątem procesu plazmowego i zapewnienie ich wystarczającej grubości, aby palnik mógł uniknąć kałuży po przekłuciu.

Użycie odpowiedniego sprzętu i optymalnych ustawień prędkości i napięcia (w przypadku plazmy powietrznej) oraz odpowiedniego procesu związanego z grubością w przypadku plazmy zmechanizowanej zwykle skutkuje bardzo czystym cięciem stali Rzeszów, dzięki czemu stal nierdzewna jest łatwa w obróbce.

Jednak odpowiedni sprzęt ma kluczowe znaczenie, ponieważ maszyny z niższej półki i te o mniej precyzyjnych ustawieniach mogą wytwarzać cięcia z dużą ilością żużlu.

Może to być bardzo frustrujące doświadczenie dla producentów, ale można je rozwiązać.

Jeśli chcesz czystego i bezproblemowego cięcia stali nierdzewnej, możesz rozważyć zakup wiodącej w branży maszyny zamiast podstawowej maszyny do cięcia plazmowego CNC.

Zalecamy, aby zawsze kontaktować się z producentem maszyny, aby uzyskać więcej porad na temat specyfikacji i konfiguracji maszyny, ponieważ pomoże to ocenić wykonalność cięcia części przedstawionych na rysunkach.