szamba (1)
Kategorie:

Jak dobrze dbać o szambo i z niego korzystać.

Używaj mniej wody i sprawdzaj, czy nie ma wycieków!

Potrzeba czasu, aby ścieki zostały przetworzone w szambie, zanim zostaną przeniesione do pola drenażowego. Przy normalnym zużyciu szambo będzie w stanie obsłużyć otrzymywane ścieki, jednak jeśli masz nieszczelną rurę, cieknący kran lub po prostu używasz zbyt dużo wody na raz, szambo może się przepełnić i ścieki, które nie zostały jeszcze przetworzone, mogą przedostać się do pola drenażowego!

Poniżej przedstawiono wytyczne wydane przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, zawierające instrukcje i najlepsze praktyki dotyczące porzucania zakładowych systemów oczyszczania ścieków.

Chociaż nie ma szczegółowych przepisów regulujących porzucanie podpowierzchniowych systemów ściekowych, uważamy, że te zalecenia zapewnią, że miejsca poprzednio wykorzystywane do oczyszczania i usuwania podpowierzchniowego są bezpieczne. Powinny one być uwzględnione w każdym rozporządzeniu dotyczącym kanalizacji, gdy publiczna usługa ściekowa zostanie rozszerzona na obiekty z istniejącymi systemami kanalizacyjnymi na miejscu.

1. Zlecić autoryzowanemu przewoźnikowi pompowanie cieczy, szlamu i piany ze wszystkich zbiorników w systemie. Usuń zbiorniki lub zmiażdż je na miejscu. Zasypać wykop do naturalnego stopnia i założyć osłonę wegetatywną.

2. Odłącz zasilanie od wszystkich elektrycznych elementów sterujących i zdejmij wszystkie elementy sterujące i panele.

3. Usuń wszystkie części pola drenażowego na powierzchni gruntu (takie jak zawory, skrzynki zaworowe i piony), zasyp obszar do naturalnego stopnia i załóż osłonę wegetatywną.

4. Pokryj wszystkie powierzchnie wystawione na ścieki wapnem hydratyzowanym i załóż osłonę wegetatywną. 5. Odczekaj co najmniej 18 miesięcy przed użyciem obszaru utylizacji do celów ogrodniczych lub budowlanych.

Nie tylko spłukuj wszystko!

Chociaż jest to prawdą, jeśli jesteś również podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, pamiętanie o tym, co odprowadzasz lub spłukujesz, jest szczególnie ważne w przypadku systemu septycznego. Widzisz, system septyczny wykorzystuje bakterie i drobnoustroje w szambach, które rozpuszczają ścieki, więc wylewanie jakiegokolwiek środka chemicznego (takiego jak środek do czyszczenia odpływów, środek do czyszczenia podłóg, mydło przeciwbakteryjne itp.), który zabija te drobnoustroje, jest wyrokiem śmierci dla systemu septycznego .

Uważaj na drzewa!

Co zaskakujące, większość właścicieli domów nawet nie wie, gdzie pod ziemią znajduje się ich system septyczny. Podczas gdy budowniczy najprawdopodobniej wiedział, gdzie znajduje się szambo i unikał roślinności nad nimi, możesz przypadkowo zasadzić drzewo na szczycie systemu septycznego, co spowoduje katastrofę! Korzenie drzew uszkodzą szambo i łoże do ługowania, a to uszkodzenie może nawet spowodować całkowitą wymianę szamba! Chociaż trawa jest w porządku, pod żadnym pozorem nie należy sadzić żadnej rośliny na szczycie systemu septycznego!

Zadbaj o konserwację swojego systemu!

Szambo będzie działało przez długi czas, zwłaszcza jeśli jest nowy, ale brak okresowej konserwacji może spowodować przedwczesną awarię całego systemu septycznego! Zgodnie z ogólną zasadą, szambo należy opróżniać co 3 do 5 lat, chociaż zmienia się to w zależności od tego, jak często go używasz.