naprawa agd gdańsk
Kategorie:

Jak naprawić domowy sprzęt?

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Kiedy grzejnik w domu zaczyna szwankować, zawsze jest to uciążliwe i choć naprawa nie jest najkosztowniejszą naprawą (maksymalnie 600 PLN, według Fixl), oczekiwanie na serwis może być takie trudne. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli masz problemy z grzejnikiem, możesz je rozwiązać samodzielnie: wiele najczęstszych problemów, takich jak nieszczelności, stukanie i nierówne nagrzewanie, może wyleczyć nawet niedoświadczony użytkownik.

Oto, kiedy (i jak) naprawić chłodnicę, a kiedy wezwać profesjonalistę.

Jak naprawić cieknący grzejnik

Jeśli urządzenie nie grzeje, jednym z najczęstszych problemów jest nieszczelność chłodnicy. Jest to również jeden z najłatwiejszych do zdiagnozowania problemów. W większości przypadków na podłodze pod grzejnikiem znajduje się kałuża lub kropla z urządzenia. Jeśli nie możesz znaleźć widocznego kałuży wody, możesz dotknąć rury, zaworu odpowietrzającego (okrągłego zaworu, zwykle w górnym rogu) lub korpusu chłodnicy, aby znaleźć niewielki wyciek. Użycie arkusza papieru toaletowego do zaabsorbowania niewielkiego wycieku może ułatwić znalezienie wilgoci na urządzeniu. Pomocne może być także lusterko, przez które można zajrzeć pod urządzenie. Wyciek może być podobny do wycieku pod pralką. Jeśli masz problem z pralką, sprawdź naprawa pralek Gdańsk.

naprawa agd gdańsk

Wyciek może być niewielki; w niektórych przypadkach jedyne, co możesz znaleźć, to małe, suche miejsce, w którym zebrała się woda. Po znalezieniu źródła problemu poniżej znajdziesz wskazówki, jak naprawić nieszczelny grzejnik.

1. Nieszczelność chłodnicy na styku rury z zaworem

Jedna z najprostszych napraw chłodnicy, wystarczy dokręcić połączenie za pomocą klucza, co powinno zatamować wyciek.

2. Wyciek na zaworze sterującym

Jeśli zawór regulacyjny wydaje się nieszczelny, przyczyną może być uszkodzony trzpień znajdujący się pod spodem, będący częścią połączenia grzejnika z rurą. Zdjęcie plastikowego pokrętła zaworu sterującego i dokręcenie nakrętki dławnicy kluczem powinno rozwiązać problem.

3. Nieszczelny zawór (pokrywa)

Grzejniki mają dwa główne zawory, o które należy się martwić: wspomniany wcześniej zawór sterujący i mniejszy, wewnętrzny, zwany zaworem powrotnym. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną wycieku jest jedno lub drugie, odkręcenie nakrętki dławika i dodanie taśmy uszczelniającej do gwintów przed ponownym przykręceniem nakrętki może rozwiązać problem. Jeśli tak nie jest, musisz wezwać profesjonalistę: wewnętrzne uszczelnienie zaworu może być zużyte i wymagać wymiany. W międzyczasie możesz zamknąć zawór za pomocą klucza, np. klucza nastawnego.

4. Wyciek na korpusie

Jeśli chłodnica wycieka z urządzenia, przyczyną prawdopodobnie jest korozja. Można tymczasowo dodać uszczelniacz żywiczny. Jeśli jednak grzejnik jest szczelną jednostką centralnego ogrzewania, uszkodzona obudowa oznacza, że trzeba będzie wymienić sam grzejnik.

Jakie inne problemy z chłodnicą możesz rozwiązać?
Oprócz wycieku z chłodnicy istnieje kilka innych problemów, które możesz rozwiązać samodzielnie:

Bulgotanie, pukanie lub inne dziwne dźwięki
Zimne i gorące miejsca
Jeśli uruchomienie grzejnika powoduje nietypowe odgłosy, może znajdować się w nim uwięzione powietrze, które powoduje te dźwięki i może mieć wpływ na wydajność ogrzewania grzejnika. Nierówna temperatura, w wyniku której dolna część jest gorąca, a górna zimna, jest zwykle kolejnym objawem uwięzionego powietrza, które utrudnia równomierny przepływ gorącej wody.

Ten sam problem, to samo rozwiązanie: w obu przypadkach odpowietrzenie chłodnicy prawdopodobnie rozwiąże problem.

Jak odpowietrzyć chłodnicę

Aby pozbyć się hałasów i uwięzionego powietrza, odpowietrz chłodnicę w kilku krokach:

Wyłącz ogrzewanie i poczekaj, aż grzejniki ostygną.
Przygotuj klucz do chłodnicy lub płaski śrubokręt, aby otworzyć zawór.
Umieść szmatkę lub miskę w miejscu zaworu, aby zebrać wodę.
Znajdź zawór odpowietrzający, zwykle w górnym rogu. Jest to okrągły zawór z kwadratowym wnętrzem.
Ostrożnie odkręć zawór (woda lub para może być gorąca) i pozwól, aby zawór syknął, uwalniając uwięzione powietrze.
Zamknąć zawór spustowy, gdy syczenie ustanie i woda zacznie kapać.

Kiedy nie należy próbować naprawiać grzejnika?

Jest kilka scenariuszy, w których warto wezwać profesjonalistę.

Jednym z nich jest utrzymująca się nieszczelność zaworu sterującego. Jeśli wyciek nie ustąpi lub powróci nawet po dokręceniu nakrętek, może być konieczne wezwanie specjalisty w celu wymiany zaworu lub wewnętrznego pierścienia dociskowego.

Nierówna temperatura powodująca powstawanie gorących punktów na górze grzejnika i zimnych obszarów na dole może oznaczać, że urządzenie jest zablokowane gruzem lub szlamem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalisty do przepłukania systemu.

Wszelkie inne rodzaje napraw chłodnic, które wymagają wymiany części wewnętrznych, najlepiej pozostawić profesjonalistom (takim jak naprawa AGD Gdańsk). Niewłaściwa instalacja może spowodować większe problemy.

Ponadto wszystkie te poprawki mają zastosowanie, gdy problematyczna jest tylko jedna jednostka. „Jeśli w całym domu znajdują się zimne grzejniki, możesz mieć poważniejszy problem z instalacją wodno-kanalizacyjną lub samym systemem centralnego ogrzewania” – mówi Radosław Bosman, ekspert ds. hydrauliki. „W takim przypadku zalecamy, aby nie próbować samodzielnie rozwiązywać problemu, ponieważ jest to potencjalnie niebezpieczne i może spowodować dalsze uszkodzenie systemu”.