usługi spawalnicze Wrocław
Kategorie:

Jak przygotować się na spawanie aluminium?

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Spawanie to proces łączenia 2 metalowych elementów poprzez ich stopienie. Spawanie dowolnego materiału jest trudnym procesem, ale spawanie metali lekkich, takich jak aluminium, wymaga najwyższej precyzji, aby zapewnić mocne połączenie. Umiejętność spawania aluminium to kwestia montażu odpowiednich narzędzi, zachowania ostrożności i cierpliwości oraz zdobycia doświadczenia. Najpierw zmontuj materiały, przećwicz ruch spawania, a następnie przygotuj miejsce do pracy.

Rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Do stopienia aluminium potrzebna jest spawarka TIG (wolfram w gazie obojętnym) z możliwością podłączenia prądu przemiennego. Będziesz także potrzebował aluminiowych prętów wypełniających (do połączenia kawałków aluminium) i pojemnika z argonem. Pracuj w dobrze wentylowanym, chłodnym miejscu. Należy także nosić przyłbicę spawalniczą, grube rękawice, długie rękawy i respirator.

Kup spawarkę TIG (wolfram w gazie obojętnym) z możliwością zasilania prądem przemiennym, a nie tylko prądem stałym. Jest to rodzaj spawacza, który wykorzystuje elektrodę wolframową i gaz obojętny do osłony obszaru spawania. Precyzja osiągana za pomocą tego typu spawacza jest kluczowa podczas pracy z aluminium, zwłaszcza cienkimi elementami. Spawarki TIG są drogie, dlatego rozważ skontaktowanie się z lokalnym sklepem z artykułami spawalniczymi lub punktem sprzedaży sprzętu domowego w sprawie możliwości wynajmu. Możliwe jest spawanie aluminium Wrocław innymi metodami spawania, takimi jak spawanie MIG, ale spawanie TIG jest metodą najbardziej odpowiednią dla początkujących.

Zdobądź aluminiowy pręt wypełniający.

To narzędzie jest potrzebne do połączenia 2 części. Staraj się unikać stosowania zardzewiałych lub brudnych prętów wypełniających, ponieważ prowadzą one do słabszych spoin. Aluminiowe pręty wypełniające można znaleźć w sklepach ze sprzętem lub artykułami gospodarstwa domowego, takimi jak Harbor Freight lub Home Depot. Wybierz stop 4043 lub 5356. Użyj pręta wypełniającego o wielkości równej rozmiarowi elektrody wolframowej.

usługi spawalnicze Wrocław

Kup kanister z argonem.

Celem argonu w procesie spawania jest osłona. Czysty argon jest opłacalnym rozwiązaniem gazowym. Aby zwiększyć stabilność łuku, można dodać 3% helu. Gaz należy kupować u autoryzowanych sprzedawców gazu. Większość sklepów z artykułami spawalniczymi będzie w stanie dostarczyć gaz lub skieruje Cię do punktu, który może to zrobić. Jeśli wynajmujesz spawarkę TIG, kup kanister argonu przy odbiorze spawacza.

Nosić odzież ochronną.

Noś koszulę z długim rękawem wykonaną z grubego materiału. Spawanie TIG wytwarza dużą ilość promieniowania ultrafioletowego. Z tego powodu, jeśli spawasz krótkie rękawy, możesz poparzyć ramiona. Spróbuj znaleźć koszulę wykonaną w 100% z bawełny. Upewnij się, że Twoje spodnie nie mają mankietów, które mogłyby złapać stopiony metal. Wypróbujesz usługi spawalnicze Wrocław i się nie zawiedziesz.

Używaj sprzętu ochronnego.

Pamiętaj, aby nosić ciężki hełm spawalniczy, grubą parę rękawic i maskę oddechową, aby chronić się podczas spawania. Sprzęt ten ochroni Cię przed intensywnym światłem, promieniowaniem, oparzeniami chemicznymi, oparami, tlenkami, porażeniem prądem i nie tylko. Rękawice spawalnicze powinny być izolacyjne i ognioodporne. Trzymaj gaśnicę w łatwo dostępnym miejscu na wypadek pojawienia się przypadkowych iskier. Staraj się używać przyłbicy z soczewką, która automatycznie przyciemnia się podczas procesu spawania. Soczewka powinna mieć odcień 10-13.

Przeprowadź kontrolę bezpieczeństwa całego swojego sprzętu.

Używanie uszkodzonego, zepsutego lub nieprawidłowo skonfigurowanego sprzętu spawalniczego może być bardzo niebezpieczne. Szybka kontrola bezpieczeństwa może zapobiec obrażeniom, a nawet uratować życie. Zanim zaczniesz, poświęć kilka chwil na:

  • Dokładnie sprawdź wszystkie węże i połączenia.
  • Sprawdź i wymień wszelkie pęknięte lub skorodowane części.
  • Wymień wszelkie wgniecione lub zardzewiałe zbiorniki.
  • Sprawdź przewody i przewody oraz napraw te, które są postrzępione lub nacięte.