szamba-gc04f84712_1280
Kategorie:

Jak radzić sobie z szambem.

Szamba betonowe to jedna z dwóch nowoczesnych alternatyw dla prawidłowego usuwania ludzkich odchodów (drugą jest podłączenie do kanalizacji twojego miasta). Nie trzeba dodawać, że jest to ważne, ponieważ ludzkie odchody, gdy zanieczyszczają nasz system wodny, mogą powodować niebezpieczne choroby, które mogą spowodować śmierć, jak to często miało miejsce setki lat temu przed pojawieniem się nowoczesnych systemów kanalizacyjnych.

W JAKI SPOSÓB OPUSZCZANE SEPTYKI SĄ NIEBEZPIECZNE DLA LUDZI?

 • Zapadliska. Systemy septyczne są instalowane pod ziemią. Kiedy te systemy zostaną porzucone z osadzonymi w nich ludzkimi odchodami i wodą, ta woda i odpady mogą rozpuścić otaczającą skałę. Kiedy wystarczająco dużo tej skały się rozpuści, pozostaje rodzaj dziury, a ziemia nad nią nie może się utrzymać. Następnie ziemia w końcu się zapada, co zwykle jest wywoływane przez nałożenie na nią ciężaru, na przykład podczas chodzenia po niej.
 • Niebezpieczne choroby. Kiedy ludzkie odchody wchodzą w kontakt z naszymi zasobami pitnymi, u ludzi mogą wystąpić choroby, takie jak tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A, leptospiroza, cholera, czerwonka i choroby żołądkowo-jelitowe.
 • Gazy toksyczne. Metan i siarkowodór mogą gromadzić się w opuszczonych systemach szamba, które mogą się zapalić lub spowodować chorobę. Wynika to z rozkładu ludzkich odchodów, ponieważ znajdują się one w jednym miejscu wystawionym na działanie powietrza.

Zanim miejskie systemy kanalizacyjne stały się normą (głównie przed latami 70. XX wieku), domy często budowano przy użyciu szamb, które były niczym więcej niż dużą dziurą pod podwórkiem, w której spłukiwano ludzkie odchody. Kiedy miejski system kanalizacyjny w końcu zaoferował usługi dla tych domów, wiele z tych szamb i starych szamba zostało po prostu opuszczonych i zapomnianych, nie zamkniętych właściwie.

ZNAKI STAREGO, OPUSZCZONEGO, NIECIECZĄCEGO SYSTEMU ZBIORNIKA SEPTYCZNEGO

 • Nadmierny wzrost chwastów na trawniku lub zauważasz dużo glonów, jeśli masz staw na swojej posesji.
 • Kawałek trawnika wydaje się nigdy nie wysychać całkowicie, zawsze jest rozmokły.
 • Pewien obszar trawnika pachnie nieprzyjemnie, jak ludzkie odchody.
 • Część trawnika wydaje się niestabilna i może się zapadać w porównaniu z resztą trawnika.
 • Fizycznie widzisz rury z systemu rozproszenia. Mogą one zostać wypchnięte z ziemi przez wodę lub inne przyczyny, takie jak erozja powierzchni.

JAK PRAWIDŁOWO ZREZYGNOWAĆ Z SYSTEMU SZABMA

 1. Zadzwoń do profesjonalistów. Prawdopodobnie będziesz musiał udowodnić, że twój system szamba jest opuszczony zgodnie ze specyfikacjami miasta, w takim przypadku profesjonalna firma zajmująca się systemami szamba, może to potwierdzić. Większość ludzi po prostu nie ma odpowiedniej wiedzy, aby zrezygnować z szamba. Poza tym brudną, ciężką pracę najlepiej pozostawić tym, którzy potrafią ją wykonać skutecznie i wydajnie, zamiast marnować dni na samodzielne próby.
 2. Szambo należy całkowicie opróżnić i odpowiednio zutylizować. Podczas opróżniania szamba wymagany jest odkurzacz o dużej mocy, który zasysa obornik do zbiornika magazynowego w naszych ciężarówkach, który następnie możemy przewieźć we właściwe miejsce w celu prawidłowej utylizacji.
 3. Usuń zbiornik. W zależności od lokalnych przepisów proces ten może przebiegać inaczej. Istnieje kilka opcji usunięcia szamba. Jednym z nich jest usunięcie całego zbiornika i wyrzucenie go, prawdopodobnie na wysypisko śmieci. Zbiornik można całkowicie zmiażdżyć i zasypać, upewniając się, że zbiornik posiada otwór do prawidłowego odprowadzania wody deszczowej. Lub możesz napełnić zbiornik materiałem, takim jak beton lub inny materiał ziarnisty, a następnie go przykryć (upewniając się, że jest to również otwór drenażowy). Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że zbiornik nie będzie narażony na ryzyko zawalenia się w przyszłości.
 4. Zdecyduj, czy system rozpraszania musi zostać usunięty. Po oczyszczeniu odchodów ludzkich w szambie często istnieje system rozpraszania, który odprowadza oczyszczony materiał do tak zwanego pola ługującego, gdzie materiał jest następnie oczyszczany w procesie glebowym. Czasami te rury będą musiały zostać usunięte; innym razem można je pozostawić pod ziemią. Wymaga to specjalnych środków ostrożności, ponieważ po usunięciu rur w tym obszarze miały również kontakt odchody ludzkie.
 5. Odpowiednio zutylizuj wszelkie komponenty lub urządzenia elektryczne. Nowoczesne systemy szamba mogą mieć zainstalowaną elektronikę, która monitoruje system szamba, lub starsze systemy wykorzystują pływaki rtęciowe, które należy odpowiednio zutylizować przed zasypaniem. Wszystkie przewody powinny być usunięte, a przewód powinien być zaślepiony.
 6. Wypełnij dziurę. Często wymaga to wciągnięcia dodatkowego brudu, zwłaszcza jeśli szambo jest usuwane jako całość. Jest to najważniejsza część mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.