analysis-g59e805a92_1920 (1)
Kategorie:

Jak działa strona internetowa: prosty przewodnik.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Każdy wie, czym jest strona internetowa. Klikamy na małe niebieskie literki, wyszukujemy rzeczy w Google, wpisujemy www-kropka-coś-albo-inne, a potem oglądamy zdjęcia kotów. Tak działa strona internetowa, prawda?

Biorąc pod uwagę, że jest to coś, z czego prawie wszyscy korzystamy na co dzień, dla wielu z nas Internet wciąż może być trochę tajemnicą. Kilka lat temu nasi urzędnicy państwowi nadal nazywali to „serią rur”. A wokół jest tyle żargonu, że czasami trudno zorientować się, która droga jest w górę.

Kiedy więc tworzysz witrynę biznesową, może się wydawać, że jest to przerażający projekt przeznaczony wyłącznie dla wtajemniczonych.

Jak działa strona internetowa

Oto dobra wiadomość: nie musisz być profesjonalnym programistą stron internetowych, aby zrozumieć, jak działa strona internetowa. Bez względu na poziom doświadczenia lub stopień zaawansowania technicznego, jeśli inwestujesz w witrynę biznesową, powinieneś wiedzieć, jak ona działa. Żadnych wymówek .

Więc zacznijmy!

Czym w ogóle jest strona internetowa?

Strona internetowa to sposób wyświetlania informacji w Internecie. Składa się z elementów takich jak tekst, obrazy, linki, filmy lub przyciski.

Na podstawie informacji zawartych na tych stronach są one  zorganizowane w hierarchię informacji — umożliwia to nawigację między stronami. Ogólnym zbiorem tych powiązanych stron internetowych jest witryna internetowa.

Strona internetowa to nie aplikacja. To nie jest wyszukiwarka. (Chociaż witryna internetowa może zawierać te elementy.) Witryna internetowa jest zasadniczo sposobem na publiczne gromadzenie i wyświetlanie informacji. Bez względu na to, jak skomplikowana jest strona internetowa, wszystko sprowadza się do tego podstawowego celu. Agencja marketingowa Wrocław warto z niej skorzystać, ponieważ marketing jest bardzo ważny.

Teraz oczywiście za kulisami dzieje się więcej.

Z czego składa się strona internetowa? Jak działa przeglądarka internetowa?

Jako żywa istota masz kod genetyczny. Twoje DNA zawiera wszystkie markery genetyczne, które czynią cię… tobą.

Wszystkie elementy, które sprawiają, że jesteś wyjątkowy, są zdefiniowane przez ten kod. Twój kolor oczu, czy masz proste czy kręcone włosy, swój wzrost. Istnieje replikująca się cząsteczka, która odczytuje twoje DNA, kiedy twoje ciało wytwarza komórki. Komórki postępują zgodnie z ustalonym dla nich planem.

Tak mniej więcej działa strona internetowa. Strona internetowa jest również zbudowana z kodu. Kod HTML to język programowania, który umożliwia programistom stron internetowych zaplanowanie strony internetowej. Wszystkie te elementy strony, które omówiliśmy wcześniej, czy to tekst, elementy wizualne czy cokolwiek innego, są zapisane w kodzie.

Gdy wchodzisz na stronę internetową, Twój komputer korzysta z przeglądarki. Istnieje kilka różnych rodzajów przeglądarek internetowych…

Niezależnie od używanej przeglądarki, przeglądarka działa jak ta replikująca się cząsteczka. Pobiera kod napisany przez programistę i dekoduje go do tego, co widzisz po wpisaniu adresu internetowego.

Dlatego ważne jest, aby mieć aktualną przeglądarkę. Jeśli Twoja przeglądarka jest zbyt stara, aby zrozumieć kod, nie tłumaczy poprawnie strony. Dlatego nowe strony internetowe Wrocław mogą wyglądać inaczej lub całkowicie nie działać na starych komputerach.

Niezależnie od tego, czy pracujesz z programistą, czy korzystasz z usługi samodzielnego tworzenia witryn internetowych, wszystkie informacje, które podajesz na stronach witryny firmowej, są tłumaczone na kod HTML, dzięki czemu każdy komputer może je pobrać i zrozumieć. Co prowadzi nas do następnego pytania:

Gdzie jest przechowywana strona internetowa? Co to jest hosting?

Wszystkie dane muszą być gdzieś przechowywane.

Tak duża część naszego cyfrowego życia toczy się w aplikacjach internetowych, że łatwo uwierzyć, że informacje istnieją „w Internecie”. Ale o to chodzi: Internet nie jest fizycznym miejscem. Internet to system, który łączy ze sobą komputery.

Oznacza to, że jeśli informacje nie są przechowywane na Twoim komputerze, są przechowywane na innym komputerze w innym miejscu.

W ten sam sposób strona internetowa nie żyje „w Internecie”. Kod HTML tej witryny jest przechowywany gdzieś na komputerze i czeka, aż komputer z przeglądarką internetową uzyska dostęp do tych informacji.

Więc jeśli budujesz stronę internetową, gdzie przechowujesz te zakodowane informacje? W Twoim komputerze?

Cóż, technicznie mógłbyś, gdyby strona była wystarczająco mała. Ale musiałbyś stale pozostawiać włączony komputer i mieć bardzo stabilne połączenie z Internetem. To byłoby drogie. I ryzykowne.  Witryna działałaby niesamowicie wolno. A jeśli wystarczająca liczba osób próbowała uzyskać do niego dostęp w tym samym czasie, prawdopodobnie doszłoby do awarii Twojej witryny… lub komputera.

Więc jeśli witryna nie działa na twoim komputerze, gdzie są przechowywane wszystkie te dane?

Cóż, dlatego istnieją serwery. Serwery to duże, potężne komputery, które przechowują mnóstwo informacji i mogą pobierać jeszcze więcej informacji z baz danych i udostępniać je Twojej przeglądarce. ( Najlepiej bezpiecznie ). Są też firmy z wieloma serwerami, które pobierają opłaty za udostępnienie Twojej witryny internetowej na ich serwerach i bazach danych. Hostują Twoją witrynę internetową… coś w rodzaju cyfrowego hotelu.

Usługi hostingowe są czasami bezpłatne, ale są one zwykle bardzo ograniczone lub mają ograniczenia z nimi związane.

W większości trudno jest znaleźć coś za nic. Więc jeśli nie masz pieniędzy na zakup i zasilanie własnych serwerów, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za hosting swojej witryny firmowej. Zawsze możesz skorzystać z outsourcing programistów dzięki czemu będzie ci dużo łatwiej. 

Dobrą wiadomością jest to, że po zapisaniu kodu witryny na serwerach hosta jest ona gotowa do przeglądania przez odwiedzających!

W jaki sposób uzyskuje się dostęp do strony internetowej? Jak działają nazwy domen?

Ok, więc jest strona internetowa. Istnieje jako kod HTML na serwerze hosta. Chcę odwiedzić tę witrynę. Posiadam komputer wyposażony w przeglądarkę internetową.

Ta przeglądarka rozpakuje ten kod HTML i przekształci go w błyszczącą stronę internetową wypełnioną tekstem, obrazami i przyciskami, które będę mógł kliknąć.

Ale najpierw moja przeglądarka musi go znaleźć.

Jeśli chcesz wysłać list do mojego domu, musisz wiedzieć, gdzie on jest. Dlatego mam adres. Możesz umieścić adres na liście, a listonosz będzie dokładnie wiedział, gdzie się udać, aby go dostarczyć. Ten list będzie miał adres zwrotny, żebym mógł na niego odpowiedzieć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W ten sam sposób Twoja witryna potrzebuje adresu. Zarejestrowana nazwa, z której użytkownicy mogą żądać informacji, aby mogli odczytać kod HTML przechowywany na serwerach.

I tu pojawiają się domeny.

Cały czas widzisz domeny. www kropka wypełnij puste miejsce kropka com. Domena to unikatowe oznaczenie, które płacisz za rejestrację, aby odwiedzający mogli Cię znaleźć.

Częstym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest mylenie rejestracji nazwy domeny z usługami hostingowymi. Częściowo wynika to z błędnego przekonania na temat tego, jak informacje żyją w Internecie, o którym właśnie wspomnieliśmy: pomysł, że informacje są w jakiś sposób po prostu tam, krążą po „sieci”.

Tak więc błędne przekonanie jest takie, że jeśli zapłaciłeś za swoją nazwę domeny, musiałeś kupić tę część sieci, a zatem możesz przechowywać na niej wszystko, co chcesz.

Ale pamiętaj: informacja żyje w komputerach. Jeśli właśnie zarejestrowałeś domenę bez kupowania usługi hostingowej, tak naprawdę nie kupiłeś miejsca na komputerze, na którym mogłaby działać Twoja witryna. Nie kupiłeś domu… ​​zarezerwowałeś tylko skrzynkę pocztową.