christmas-white-decorations-snow-with-fir-tree-branches-christmas-lights-winter-decoration-min
Kategorie:

Obozy dla dzieci, czyli niezapomniane wrażenia.

Obozy zimowe dla dzieci gwarantują niezapomniane  wrażenia dla dzieci i młodzieży. Dorosły, każdy pamięta ten pobyt w górach z przyjaciółmi. Czy to szczególna atmosfera czuwania? Emocje pierwszego poślizgu? Spróbujmy więc zrozumieć, skąd bierze się magia obozów śnieżnych, śledząc ich historię.

UCIECZKA I ZDROWIE: NARODZINY OBOZÓW LETNICH W SZWAJCARII

Wszystko zaczęło się od pierwszego obozu letniego pod koniec XIX wieku . Dla niektórych jego wynalazcą jest szwajcarski pastor Hermann Walter Bion, twórca Ferien-Kolonie w 1876 roku. Inni twierdzą, że cała zasługa należy do pastora Otto Steigera, założyciela szwajcarsko-niemieckiego obozu wakacyjnego w 1875 roku. Jedno jest pewne, Szwajcaria jest kołyska. Następnie idea rozprzestrzeniła się na wszystkie kraje Europy w XX wieku . Doktor Georg Varrentrapp przekazał organizatorom swoje zalecenia w 1882 roku:

„Miejsce (…) musi być blisko lasów i natury. Musi zapewniać bezpieczeństwo z punktu widzenia wypadków i dobrego jedzenia (…) Dom mieszkalny będzie w zdrowym miejscu z jasnymi, dużymi i pogodnymi pokojami. »*

Ferien-Kolonie w 1876 r. (Appenzell)
Pierwszymi osadami były stare zagrody lub zamki, odrestaurowane ze względów bezpieczeństwa, inspirowane architekturą chat.

Celem jest zatem wyleczenie chorych dzieci dzięki ruchowi w dobrym, czystym powietrzu, z dala od obszarów miejskich. W tamtych czasach gruźlica była szczególnie rozpowszechniona w mniej zamożnych środowiskach. Wielu młodych ludzi z ubogich rodzin po raz pierwszy odkrywa nadmorskie i górskie spacery.

Dni, finansowane głównie ze środków publicznych, podzielone są na wycieczki, zajęcia sportowe i zajęcia dydaktyczne. Ten zdrowotny, społeczny i edukacyjny wymiar pobytów dla dzieci zmniejszył się, nie zanikając jednak.

Zmiany gospodarcze i kulturowe – uogólnienie płatnych urlopów, dostęp do wypoczynku itp. – podkopie obozy i kolonie w drugiej połowie XX wieku. Rzeczywiście, rodzinne wakacje stają się coraz bardziej dostępne. Jednocześnie rośnie liczba wycieczek szkolnych w góry, ponieważ sporty zimowe stają się coraz bardziej popularne. Budujemy dostosowaną infrastrukturę i wyciągi narciarskie.

NAUKA ŚLIZGANIA SIĘ: ROZWÓJ ZIMOWISK

Ośrodek narciarski Praz-sur-Arly w Górnej Sabaudii twierdzi, że gościł pierwszą klasę śniegu. W 1950 r. oświata narodowa upoważniła szkołę pod kierownictwem Ministerstwa Młodzieży i Sportu do zabierania młodych uczniów w góry.

Te zajęcia na śniegu nazywane są w Szwajcarii obozami narciarskimi. Ich tradycja sięga końca II wojny światowej. W ostatnich latach coraz częściej używa się określenia „obozy sportów zimowych”. Promuje to instytucja M+S (Młodzież + Sport).

Niezależnie od tych różnic leksykalnych i instytucjonalnych zasada jest wszędzie taka sama. Przez kilka dni nauczyciele i uczniowie biorą udział w zaocznych zajęciach szkolnych i sportowych w egzotycznej oprawie. Korzyści są oczywiste i nigdy nie zostały odrzucone ponad 60 lat później:

  • Szybki postęp w uprawianiu narciarstwa alpejskiego, biegowego, snowboardu, freestyle itp. Nawet bez noszenia nart uczniowie szybko czują się swobodnie. Kontekst przyspieszyłby uczenie się i rozwój.
  • Spotkania i tworzenie silnych więzi, które trwają poza urlopem narciarskim.
  • Rozwijaniu autonomii dzieci , której sprzyja oddzielenie od rodziców i życie wspólnotowe podlegające regułom.

W rzeczywistości te obozy to przede wszystkim ekscytująca przygoda. Niezależnie od okoliczności – obozy, kursy sportowe organizowane przez szkoły narciarskie, harcerstwo itp. – dzieci wracają dorosłe. Są zarówno nadzorowani, jak i upoważnieni w środowisku, w którym wszystko sprzyja odkrywaniu. Obozy dla dzieci są niezapomnianą atrakcją na wiele lat.

SZKOŁA ŻYCIA I EMOCJI

Dla większości osób nauka jazdy na nartach – pługi, zakręty itp. – znajduje się w samym sercu obozów śnieżnych. W rzeczywistości pojawia się mnóstwo czasem bardziej nietypowych zajęć sportowych i rekreacyjnych:

  • Rzeźba w lodzie i budowanie igloo
  • Bobslej
  • Kajak
  • Yooner (tor saneczkowy z jedną łyżwą) lub snake-gliss (kilka sanek z zaprzęgiem)
  • Jazda na nartach, gdzie narciarz jest ciągnięty przez kucyka lub konia

Kontemplacyjny, kreatywny czy śmiały, każdy może poznać sporty ślizgowe i napełnić się emocjami. Jednak to, co czyni magię zimowiska dla młodych ludzi, to przede wszystkim dzielenie się i zmiana scenerii. Jego niezapomniany wymiar opiera się na alchemii pomiędzy:

  • Zajęcia na świeżym powietrzu . Zjazdy ze stoków narciarskich, wędrówki w rakietach śnieżnych, wspinaczka itp. budują spójność zespołu, wytrwałość i przekraczanie samego siebie.
  • Zabawne spotkania w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy zła pogoda wyklucza uprawianie sportów na świeżym powietrzu. Gry planszowe, warsztaty teatralne, różne zajęcia, kuźnia koligacji i współudziału między uczestnikami.
  • Rozkład codziennych zadań  w przyjaznej atmosferze. Gotowanie, sprzątanie, zmywanie naczyń przywiązuje wagę do pojęć wspólnoty i wspólnego życia
  • Odkrywanie dziedzictwa i produktów lokalnych . Te wycieczki wzmacniają historyczne i kulturowe zrozumienie kraju i jego tradycji.
  • Czas wolny , na ogół pomiędzy treningami sportowymi a tradycyjnym wieczorem. Czytanie, dyskusje przy kominku itp. oferują każdemu przestrzeń do relaksu, z dala od ekranów i rutyny.

Wydarzenia te, przeżyte w dobrym nastroju, nieuchronnie pozostawiają trwałe i świetliste wspomnienia. Obozy wakacyjne i zajęcia przyrodnicze pozwalają w inny sposób doświadczyć wypoczynku, sportu, przyjaźni i podróży.

ZNACZENIE UTRZYMANIA OBOZÓW ZIMOWYCH PRZY ŻYCIU

Liczba zajęć odkrywania na terenach narciarskich spada w Szwajcarii, Francji i wszystkich krajach europejskich od końca lat 90. Frekwencja w ośrodkach narciarskich, szczególnie wśród młodych ludzi, wykazuje silny spadek.

W rzeczywistości obozów zimowych jest mniej ze względu na różne czynniki:

  • Złożoność zarządzania i nadzoru w celu zaspokojenia potrzeby zwiększonego bezpieczeństwa we współczesnych społeczeństwach.
  • Koszt ferii narciarskich (wypożyczenie sprzętu, zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, cena lekcji pod opieką instruktorów itp.).
  • Przekształcenie ośrodków wczasowych dla nieletnich w bazę turystyczną .
  • Pogoda bo trzeba jechać dalej, żeby skorzystać z optymalnych warunków śniegowych .

Ponadto w Szwajcarii kontrowersje wywołał dekret z 7 grudnia 2017 r. dotyczący składek finansowych rodziców. Specjaliści zajmujący się edukacją i sportem ogłosili zniknięcie wycieczek szkolnych i utratę szwajcarskich dóbr kultury.

Rzeczywiście, sporty zimowe są uważane za integralną część szwajcarskiego dziedzictwa. Ponadto obozy letnie pozostają pozytywnym przykładem edukacji powszechnej, wspólnego życia i różnorodności społecznej. We Francji aktorzy turystyki zimowej również ubolewają nad zniknięciem klas śnieżnych i kolosów w górach.

W tym samym czasie :

  • Oferta staje się multisportowa szczególnie w okresie ferii szkolnych
  • Programy dostosowują się do budżetów i preferencji rodzin
  • Sprzęt narciarski, snowboardowy itp. jeszcze nigdy nie był tak wydajny i bezpieczny
  • Animatorzy i instruktorzy narciarscy są znacznie lepiej wyszkoleni niż wcześniej pod względem pedagogicznym