szamba betonowe z betonu (1)
Kategorie:

Bakterie w szambie

Czy szambo pachnie nieprzyjemnie lub na dnie pozostaje duża ilość osadu resztkowego?

Najczęstszym winowajcą jest utrata pożytecznych bakterii, które pomagają rozkładać odpady biologiczne ze ścieków domowych w szambie. Rozłożone odpady nie tylko nie pachną, ale również przepływają do kolejnej komory szamba i nie gromadzą się na dnie w postaci osadu, który należy usunąć (więcej o działaniu szamba przeczytasz tutaj).

Jaka jest przyczyna utraty bakterii?

  • stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących lub dużych ilości
  • nagłe użycie obiektu (w szambie nie ma wystarczającej ilości odpadów biologicznych i bakterie umrą)
  • spłukiwanie wód burzowych (jeśli zarówno ścieki, jak i wody deszczowe są odprowadzane do szamba – dla starszych nieruchomości)

Jak działają bakterie szamba

Bakterie szamba zawierają specjalnie wyhodowane szczepy bakterii, które pomagają rozkładać odpady biologiczne tak skutecznie, jak to możliwe. W zbiorniku zaczynają wytwarzać określone substancje, które rozkładają te odpady.

Odpady biologiczne to wszystko, co trafia do szamba: białka, skrobia, tłuszcze, węglowodany – czyli substancje pochodzące z odchodów, ale także papier, czy inne odpady organiczne.

Bakterie namnażają się i rozkładają odpady, aż zostaną w całości strawione. Jeśli w zbiorniku nie ma odpadów, umrą.

Jakie bakterie wybrać

Do wyboru bakterie w tabletkach, proszku lub płynie.

Najskuteczniejsze są roztwory płynne. Zawierają kombinację wzajemnie wspierających się pożytecznych bakterii i ich odżywiania.

Aktywatory szamba w proszku lub tabletkach są nieco mniej skuteczne. Mimo że suszy się je w bardzo delikatnym procesie – liofilizacji (czyli głębokim mrożeniu), efekt jest i tak mniejszy lub przynajmniej wolniejszy niż w przypadku płynnych roztworów żywych bakterii.

Jak używać aktywatora szamba

Produkt z bakteriami po prostu wlewasz lub wrzucasz do szamba lub spłukujesz w toalecie.

Sproszkowane bakterie należy najpierw wymieszać z wodą. Podczas mieszania nie wolno używać metalowych przedmiotów. Metal zabija bakterie i enzymy.

Używaj rękawic ochronnych podczas pracy z produktami do szamba.

Nie oczekuj natychmiastowego efektu. Potrzeba około miesiąca, aby bakterie w szambie zaczęły działać.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Najgorszym wrogiem bakterii są środki do czyszczenia toalet i odpływów zawierające chlor. Niezawodnie niszczy bakterie. Przeczytaj skład preparatów. Jeśli skład zawiera podchloryn sodu, wodorotlenki i niektóre kwasy, takie jak solny i siarkowy, wybierz inny produkt. Składniki te niszczą naturalną mikroflorę.

Niestety to my jesteśmy w większości winni za zapach szamba z powodu niedostatecznej konserwacji i stosowania nieodpowiednich produktów. Przeczytaj nasze wskazówki, jak dbać o szambo, aby smród nigdy więcej Ci nie przeszkadzał.

Jeśli jednak konserwacja nie pomoże, zbiornik może ulec uszkodzeniu, zwłaszcza jeśli szambo ma ponad 30 lat. W osobnym artykule podsumowaliśmy dla Ciebie, jak rozpoznać, kiedy nadszedł czas na nowy szambo .

Jeśli Twój szambo jest już poza okresem użytkowania, czas pomyśleć o jego wymianie. Zanim będziesz musiał uporać się z wyciekiem ścieków w ogrodzie. Zobacz naszą ofertę wysokiej jakości betonowych szamb. W razie pytań zapraszamy do kontaktu, chętnie doradzimy.