kontenery-g3c17d0090_1280
Kategorie:

Dom kontenerowy zamiast budowy?

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Dom kontenerowy zamiast budować – jaki jest trend?

Pod hasłem „Dom kontenerowy zamiast budować” trend, który przybył w ostatnich latach z USA, staje się coraz bardziej zauważalny w Europie. Każdy, kto woli dom kontenerowy od konwencjonalnej konstrukcji, robi to ze względu na koszty, przyjazność dla środowiska, mobilność lub po prostu dlatego, że uważa to za szykowne. W tym przeglądzie powiemy Ci, co powinieneś wiedzieć jako początkujący w tym temacie.     

 

Co to jest dom kontenerowy?  

Jak sama nazwa wskazuje, producent kontenerów jest pierwotnie wykonany ze starych kontenerów morskich , w których towary i surowce były wcześniej transportowane po całym świecie statkiem, pociągiem lub ciężarówką. W przypadku recyklingu wyrzucone pojemniki, które składają się ze stalowej ramy z trwale zespawanymi ścianami z blachy stalowej, otrzymują nową funkcję jako element przestrzenny. Należy wziąć pod uwagę to, co było w nim wcześniej przewożone, aby wykluczyć ewentualne zanieczyszczenie .  

Do jakich celów odpowiedni jest dom kontenerowy

Jak każdy inny dom, dom kontenerowy można wykorzystać na różne sposoby. Właściwie nie ma ograniczeń dla wyobraźni. Oto kilka przykładów:  

 • Miejsce stałego pobytu 
 • dom wakacyjny lub dom weekendowy 
 • Biuro  
 • pokój hobby  
 • Tymczasowe alternatywne kwatery podczas przebudowy  
 • Dobudówka do solidnego domu w celu powiększenia przestrzeni 

 

Zalety domu kontenerowego – co przemawia za nim?  

Oczywiście to pytanie jest również związane z celem, w jakim chcesz go założyć. W większości przypadków decydujące znaczenie mają następujące przyczyny:  

 • Koszty  – W porównaniu do solidnego domu dom kontenerowy jest bardzo tani w zakupie, w tym materiały, transport, budowa fundamentów itp.    
 • Szybkość i dostępność  – Przekształcenie kontenera w przestrzeń mieszkalną wymaga znacznie mniej nakładów na planowanie w porównaniu z większym domem, a kontener jest szybko kupowany jako pojedynczy element i transportowany do miejsca docelowego. 
 • Ekologia  – Ponieważ w sensie upcyklingu pojemnik jest ponownie wykorzystywany do nowych celów i zużywa się mniej surowców, ten typ budownictwa mieszkaniowego jest znacznie bardziej zasobooszczędny. 
 • Mobilność  – W razie potrzeby można łatwo zmienić lokalizację domu kontenerowego, ponieważ kontenery biurowe zostały zaprojektowane do transportu.   
 • Solidność  – Stalowe dźwigary tworzące kontener zapewniają wysoką stabilność. 

Jak duży jest pojemnik? 

Standardowy kontener  ma zewnętrzną długość  20 stóp (= 6 metrów) – wewnątrz ma 5,9 m długości i 2,35 m szerokości, czyli ok. 13,9 m2 powierzchni.   
Istnieją również kontenery handlowe 40-stopowe o długości zewnętrznej 12,2 m i wymiarach wewnętrznych 12,03 m długości i 2,35 m szerokości – czyli o powierzchni ok. 28,3 m2. Standardowa wysokość pomieszczenia to 2,39 m, ale zdarzają się pomieszczenia o wysokości 2,70 m.