Światłowody-g40e7fc3e6_1280
Kategorie:

Światłowód jednomodowy a światłowód wielomodowy.

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

W tym dogłębnym porównaniu światłowodów jednomodowych i wielomodowych zestawię te dwa patchcordy światłowodowe łeb w łeb — i pomogę ci poznać różnicę i dowiedzieć się, który z nich najlepiej pasuje do twojego systemu okablowania światłowodowego.

Co to jest światłowód jednomodowy? 

Światłowód jednomodowy, w skrócie SMF, to kabel światłowodowy, który umożliwia transmisję tylko jednego trybu światła. Zwykle włókno to zawiera mały rdzeń przenoszący światło o średnicy około 9 µm. Charakteryzują się one niewielką dyspersją modalną do transmisji sygnału na duże odległości.

W przeciwieństwie do światłowodu wielomodowego, światłowód jednomodowy umożliwia koncentrację światła w celu szybszego i dalszego przechodzenia. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku szybkich sieci na duże odległości. 

Co to jest światłowód wielomodowy?

W przeciwieństwie do światłowodu jednomodowego, światłowód wielomodowy (MMF) umożliwia przesyłanie i przepuszczanie wielu trybów światła. Zazwyczaj włókno to zawiera duży rdzeń przenoszący światło o średnicy około 50 µm lub 62,5 µm. Ułatwia to produkcję i zapewnia niższy stosunek kosztów do tej samej długości.

Jednak ze względu na rozproszenie modalne ogranicza to największą długość połączeń transmisyjnych. Tak więc włókna te służą głównie do przesyłania sygnałów na krótkie odległości.

Powszechnie światłowód wielomodowy można podzielić na pięć typów:

  • OM1: ma średnicę 62,5 µm i pomarańczowy płaszcz. Dzięki przepustowości 200/500 MHz*km z przepełnionym uruchomieniem (OFL) przy 850/1300nm nadaje się do zastosowań 100 megabitów i 1G Ethernet. 
  • OM2: ma średnicę 50µm i pomarańczowy płaszcz. Dzięki przepustowości 200/500 MHz*km z przepełnionym uruchomieniem (OFL) przy 850/1300nm nadaje się do zastosowań Ethernet 100 megabitów, 1G i 10G. 
  • OM3: Światłowód MMF zoptymalizowany pod kątem lasera obsługuje efektywną szerokość pasma modalnego 2000 MHz*km. O średnicy 50µm i płaszczem wodnym.
  • OM4: Kolejne światłowód zoptymalizowany pod kątem lasera obsługuje pasmo EMB 4700 MHz*km. Nadaje się do transmisji 10 Gb/s, 40 Gb/s i 100 Gb/s.
  • OM5: znany również jako WBMMF (światłowód szerokopasmowy wielomodowy), wykorzystuje dwa włókna do przesyłania danych z szybkościami w zakresie od 40 GB/s, 100 GB/s do 400 GB/s.