Workshop, repair. Tool set on the table
Kategorie:

Narzędzia, które powinien znaleźć się w każdym domowym warsztacie.

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Nasz brudny tuzin niezbędnych narzędzi dla domowego mechanika rowerowego. Oszczędzaj pieniądze i miej satysfakcję z samodzielnej naprawy własnego roweru. Posiadanie odpowiednich narzędzi to wspaniałe uczucie.

Jest tylko tak daleko, jak możesz zajść za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego. Uzyskanie oddzielnych narzędzi, z których każde ma swoje własne zadanie, znacznie ułatwia życie, jeśli chodzi o konserwację lub naprawę roweru.

Złożenie porządnego zestawu narzędzi pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Nigdy więcej rachunków za naprawy w sklepie rowerowym.

Koniec z czekaniem na naprawy w sklepie rowerowym. Posiadanie odpowiednich narzędzi i nauczenie się, jak z nich korzystać, to przepustka do niezależności konserwacyjnej.

Internet jest wspaniałym źródłem informacji dla każdego rowerzysty, który chce dowiedzieć się, jak naprawiać różne rzeczy. YouTube jest pełen poradników. Ale ten pomoże Ci wybrać odpowiednie narzędzia.

Jakich narzędzi potrzebujesz w porządnym domowym warsztacie?

Możesz przejść na OTT, jeśli nie jesteś ostrożny. Kupowanie każdego dostępnego narzędzia do każdego zadania nie jest tak naprawdę pożądane. Jest kilka prac, które najlepiej powierzyć lokalnemu sklepowi rowerowemu.

Poniższa lista to nasz wybór rzeczy, które byłyby świetnym warsztatem domowym. Narzędzia, które są używane na tyle często, że regularny rowerzysta je kupuje.

Parszywa dwunastka

1. Pompa gąsienicowa

W historii świata nie ma nikogo, kto kiedykolwiek żałował zakupu pompki gąsienicowej. Napompuj szybko opony. Łatwiej pompuj opony. Napompuj opony do określonego ciśnienia. Będziesz się zastanawiać, jak kiedykolwiek żyłeś bez niego.

2. Stanowisko robocze

Jeśli często pracujesz przy swoich rowerach, stojak roboczy stanie się Twoim nowym najlepszym przyjacielem. Szczególnie w przypadku prac związanych z przerzutkami lub hamulcami dobrze jest mieć rower bezpiecznie uniesiony nad ziemią.

3. Narzędzie suportu

Współczesny suport jest o wiele łatwiejszy w obsłudze niż kiedyś. Potrzebujesz narzędzia do demontażu/montażu panewek zewnętrznych oraz narzędzia do „zaciskania” napięcia wstępnego łożyska. Na szczęście istnieją narzędzia, które łączą oba narzędzia w jednym np. gwoździarki.

4. Klucz do szprych

Niezbędny do centrowania nierównych kół. Przydatne również do regularnego kontrolowania napięcia szprych. Szprychy są dostępne w różnych grubościach, więc klucz do szprych z otworami na wiele średnic to najlepszy wybór.

5. Narzędzie do blokowania kasety

Wymiana kasety to jedno z częstszych zadań, jakie często zleca się sklepowi rowerowemu. Jest to jednak stosunkowo proste zadanie, które należy wykonać samodzielnie.

6. Bicz łańcuchowy

Do wyjęcia kasety potrzebny jest również bicz łańcuchowy. Ta paskudnie wyglądająca rzecz wygląda jak broń do walki ulicznej, ale w rzeczywistości jest po prostu prostym, ale skutecznym narzędziem niezbędnym w warsztacie.

7. Porządny zestaw kluczy imbusowych

Narzędzia wielofunkcyjne nie są przeznaczone do bardzo częstego używania. Są do użytku, gdy nie można użyć odpowiedniego klucza imbusowego. Multitoole są zwykle wykonane ze stosunkowo miękkiego metalu, więc zużywają się podczas użytkowania. Mogą również uszkodzić śruby, gdy klucze imbusowe się zużyją. Właściwe klucze imbusowe są oddzielne i znacznie dłuższe niż imbusy multitoola. Łatwiejsze i bardziej efektywne w użyciu.

 

8. Kontroler zużycia łańcucha

Prawdziwe narzędzie do oszczędzania pieniędzy. Jeśli masz oko na to, jak radzi sobie twój łańcuch, możesz uciec bez konieczności wymiany kasety w tym samym czasie, co wymiana łańcucha. Jeśli łańcuchy są zbyt zużyte, „zabierają ze sobą kasetę”. Monitorując zużycie łańcuchów i wymieniając je w razie potrzeby, będziesz w stanie zużyć kilka łańcuchów z jednej kasety.

9. Narzędzie do łańcucha

Jeśli wymieniasz swój łańcuch tak często, jak powinieneś (patrz kontrola zużycia łańcucha powyżej), będziesz potrzebować dobrego narzędzia do pracy. Ponownie, multitoole walczą tutaj. Nic nie jest tak łatwe i dokładne jak użycie odpowiedniego narzędzia do łańcucha. Przydadzą się też sztyfciarki.

10. Zestaw kluczy Torx

Coraz więcej śrub z łbem Torx trafia do rowerów, zwłaszcza rowerów górskich. Ze względu na ich obecną względną rzadkość nie potrzebujesz kosztownego zestawu elementów oddzielnych. Składany zestaw kluczy Torx będzie w porządku.

11. Nożyce do kabli

Przestań używać szczypiec lub – nie daj Boże! – nożyce. Nożyce do kabli wykonują bezpieczniejszą, schludniejszą i bardziej efektywną pracę. Zdziwisz się, o ile wyraźniej działają Twoje przekładnie z odpowiednio przyciętym okablowaniem.

12. Używaj właściwego smaru

Nie każdy tłuszcz jest taki sam. Przestań wpychać ultra grubą maź do bitów swojego roweru. Współczesny smar to niesamowita rzecz. Nie musisz po prostu kupować najgrubszych rzeczy, jakie możesz znaleźć. Jeśli posiadasz komponenty karbonowe (np. karbonową sztycę), NIE używaj zwykłego smaru. Zwykły smar zostanie wchłonięty przez węgiel i spowoduje wiele problemów, niektóre z nich będą bardzo niebezpieczne. Istnieje coś takiego jak smar węglowy. Dostać trochę.